Etil Alkol Hangi Amaçla Kullanılır?

0
173

Halk arasında etil alkol olarak bilinen ve kimyasal adı etanol olan alkol türü birçok amaç için kullanılabilmektedir. Etanol sahip olduğu özellikler sayesinde farklı amaçlara hizmet etmektedir. Donma noktası çok  düşük olduğu için termometrelerde antifriz amacı ile kullanılmaktadır. Yapısı itibari ile sarhoşluk veren bir üründür.

Bu nedenle alkol üretiminde ham madde olarak kullanılmaktadır. Kimyasal yapısı sayesinde çözücü özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle antiseptiklerin üretimi için tercih edilmektedir. Tıp alanında birçok amaç için tercih edilmektedir. Özelikle son yıllarda geliştirilen formülü ile panzehir maddesi olarak kullanılır. Solunum yolu hastalıklarında semptomların azaltılması için tedavi amacı ile etil alkol kullanılmaktadır.

Etil Alkol Özellikleri

Etil alkol yapısı itibari ile çok az bir kokuya sahiptir. . Herhangi bir rengi yoktur ve berraktır. Bitkisel alkol de denilir. Genellikle mısır ve şeker kamışından üretilir. Üreticiler arasında bitkisel alkol olarak adlandırılır. Çok yanıcı özelliği vardır. Su ile karışırsa mavi renkte yangın oluşabilir. Kaynama noktası yüksek donma noktası çok düşüktür. Saf etanol halinde üretilirse yakıt olarak kullanılabilir. Saf etanol elde edebilmek için damıtma yönteminin kullanılması gereklidir.

Üretim maliyeti  hangi ürün çıkacağına göre değişiklik göstermektedir. Kimyagerler tarafından geliştirilerek farklı reaksiyonlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Kullanım alanı çok geniş olan bu ürün her türlü sektörde kendisine yer bulabilmektedir. Maliyeti düşük olduğu için getirisi çok yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here