Etil Alkol Hangi Sınıfa Girer?

0
153

Genel alkoller adı da verilen organik bileşikler sınıfının bir üyesi ola etil alkol etanol olarak da bilinmektedir. Etil alkol endüstriyel alanda kullanılan önemli bir kimyasal maddedir. Birçok organik kimyasalların sentezlenmesinde çözücü olarak kullanılan bu ürün otomotiv benzinin de bir katkı maddesidir. Etil alkolün aynı zamanda kullanıldığı diğer alanlar içerisinde şarap, bira, damıtılmış çeşitli içki türlerinin de üretimi bulunmaktadır. Bu içeceklerin ise sarhoş eden bileşeni olarak görev yapar.

Etil Alkol Üretiminde Ana Bileşenleri

Etil alkol üretilebilmesi için iki ana bileşenden faydalanılıyor. Bu bileşenlerden birisi karbonhidratların fermantasyonudur. Diğeri ise etilenin hidrasyon işlemidir. Fermantasyon süreci maya hücrelerinin büyümesi sonrasında karbonhidratların etil alkole dönüştürülmesi işlemi olarak açıklanabilir. Etilen hidrasyon ise sıcaklığı yüksek bir ortamda buhar karışımı, etilen ve asidik bir katalizörün üzerine basınç uygulanması ile elde edilir.

Saf Etil Alkolün Yapısı Nasıldır?

Saf etil alkol daha çok eterik bir kokuya sahiptir. Aynı zamanda yanma tadı bulunan renksizdir. Yanıcı bir özelliği bulunan saf etil alkol merkezi sinir sistemini de etkileyen önemli bir toksik maddedir. Beyinde uyarıcı etkiler oluşturmada etkilidir. Ancak yüksek oranda maruz kalınması koordinasyonu ve karar vermeyi engellemektedir. Bununla birlikte kişilerin komaya girerek ölümlerine de neden olabilmektedir. Bazı insanlar için bağımlılık dozu yüksektir ve alkolik hastalıklara kadar sebebiyet verebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here