Etil Alkol İlaçlarda Var mı?

0
126

Etil alkol tüm ülkemizde hemen hemen her yerde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sağlık sektöründe dezenfekte olarak kullanılan etil alkol aynı zamanda tüm gazlı içeceklerin içerisinde aynı zamanda bazı gıdaların içerisinde bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok temizlik maddesi içerisinde de kullanılan bu madde kendi içinde barındırdığı bitkisel ve kimyasal madde sayesinde sağlık açısından çok fazla sorun çıkarmamaktadır. Fakat uzun süre kullanımlarda hem cilt hem de genel durumda insanlar üzerinde etkileri görülmüştür. Özellikle üreticiler tarafından oldukça zor şartlarda ve steril ortamlarda üretilen etil alkolün uzun süre solunmaması gerekmektedir.

Eczaneler İçin Kısıtlama Getirildi

Yapılan zamlar sonrası insanların evde kendi alkollerini yapabilmek için satın aldıkları etil alkol, sadece eczanelerde satılarak fiyatlandırma adına yüksek bir performans sağlamıştır. Aynı zamanda tüm eczaneler için belli litre etil alkol satış izni verilerek sınırlandırma getirilmiştir. Eczanelerde saf olarak satılan etil alkol aynı zamanda kremler ve bazı ilaçların içerisinde bulundurulur.

Her Kullanım İçin Uygun

Özellikle ilaç sektörünün yoğun olarak kullandığı etil alkol aynı zamanda temizleme özelliği sayesinde vücut içerisinde ki tüm bakterilerin ölmesini sağlamaktadır. İlaç firmalarının içlerinde neler olduğunu açıkça yazdıkları ilaçların mutlaka prospektüsü okunmalıdır. Herhangi bir sağlık sorununda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Uzun süre kullanımlarda belirgin rahatsızlık vereceği gibi bazı vakalarda ölümle sonuçlanan durumlar söz konusu olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here