Etil Alkol Kullanımı Yasal Mı?

0
121

Türkiye genelinde alkole yapılan zamlar nedeni ile etil alkol satışları tavan yapmış durumda. Fakat sağlık bakanlığı duruma el atmış durumda. 2008 den bu yana evde alkol yapımı yasalken bu kural 31 Mart itibari ile yasaklanacak. Aynı zamanda etil alkollerin yasal olarak da satışına yasak koyulacak. Uzun süredir üstüne sağlığa zararlıdır ve gıda için uygun değildir yazısı yazılan etil alkollerin artık tamamen satışı eczaneler üzerinden sağlık açısından yapılacak. Uzun süre kullanımlarında aynı zamanda fazla doz durumlarında sakatlanmalar ve ölümlerin olması sağlık bakanlığını bu yöne sevk etmiştir.

Yasal Uyarılar Yapıldı

Gerekli olan tüm yasal yollar üzerinden yapılan uyarılar sonucunda karar alınan bu durum kesin şekilde yasaklanmaktadır. Evde alkol yapabilmek adına ana madde olan etil alkol bundan sonra bitkisel ve kimyasal bileşenler ile birlikte üretilmek zorunda bırakılacak. Sadece kimya fabrikaların da üretimi yapılan bu sağlıksız madde aynı zamanda tüm gazlı içeceklerin içerisinde de bulunmaktadır. Hepsinin yasaklanmasından sonra üretici firmaların ne yol izleyeceği bilinmiyor. Aynı zamanda yasal olmayan yollardan etil alkol üretimini engellemek amacı ile gerekli olan tüm denetimler arttırılacak ve ceza uygulanacak.

Devlet Yasak Getirdi

Uzun yapılan konuşmalar ve değerlendirmeler sonucu yasaklanacak olan etil alkol sadece kimyasal madde üreten firmalar tarafından belirlenen oranlarda üretilecek. Fazlası için yasal olarak dava açılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here