Etil Alkol Kullanımının Yan Etkileri

0
135

Alkol zararları ve kişiye olan etkileri sürekli konuşulan ve tartışılan bir konudur. Alkolün rahatlatıcı etkisi ardında vücuda sinsice yayılan ve belli bir süre kendisini belli etmeyen yan etkileri de bulunmaktadır. Bu yan etkiler ile ilgili bilimsel ve sosyal birçok deney ve somut veri bulunmaktadır. Etil alkol alan kişinin vücudunda olan değişikliklerden gözle görülebilir olan etkisi vücut yönetiminin kaybedilmesidir. Bunun dışında görülen yan etkiler;

  • Ruh hali değişikliği
  • Denge kaybı
  • Düşünme ve hareket kabiliyeti yitimi
  • Uyku bozukluğu
  • -El ve ayaklarda anlık ya da kalıcı uyuşukluk
  • Mide hastalıkları, Pankreas iltihaplanması

En sık rastlanan etil alkol yan etkisi ise gırtlak kanseridir.

Duygu Durum Bozukluğu

Alkol normal düzeyde bile alınsa belli bir doz alımından sonra vücut bağışıklık kazanmaktadır. Bu bağışıklık sonucunda doz alımında artış isteği ve alışkanlık ortaya çıkmaktadır. Etil alkol alışkanlığı beyin işlevlerinde ciddi yan etkileri gösterir. Beyinde küçülme, REM kaybı, duygu duru bozuklukları, depresyon, unutkanlık, sabırsızlık gibi günlük yaşam standartlarını etkileyecek etkileri beraberinde getirir.

Kalp Sağlığı

Her şeyde olduğu gibi fazla alkol tüketimi de kalbi olumsuz etkileyerek kalp kaslarında tahribata neden olur.

Hormonal Yan Etkiler

Etil alkol kullanımının yaygınlaşması ile beraber alkol tüketim oranında artış olmaktadır. Bu artış erkeklere göre kadınlarda daha fazla ciddi yan etkilerin görülmesini arttırmıştır.  Alkol kan damarlarında oluşturduğu genişleme ile cilt  üzerine fazla kan akışına sebebiyet vermektedir. Vücut ısısının yükselmesi ile beraber cilt üzerine kızarıklıklar, lekelenmeler ve sivilcelere neden olur. Üreme sağlığında olumsuz etkileri ile kısırlık sorunlarının artması etil alkol kullanımının kuvvetli yan etkilerindendir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here