Etil Alkol Sarhoş Eder Mi?

0
230

Alkol içeriği bakımından vücuda zarar verici bir yapıya sahiptir. Etil alkol bilimsel olarak kimyasal maddeler de, tarım ilaçlama ve sağlık sektöründe kullanılan alkol türevidir. Yalnız son zamanlarda yapılan damıtılma metodu ile etil alkol içeriği yumuşatılarak içki yapımında kullanılmaktadır.

Etil Alkol Kullanımı

Etil alkol kullanımı ev tipi içki yapımında son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Etil alkol direk olarak tüketilemeyecek bir içeriğe ve tada sahip olduğu için çeşitli içeriklerle tüketilmektedir. Etil alkol diğer alkollü içkiler gibi sarhoş edici bir içecektir. Beyin işlevini uyuşturarak kişinin anlık ya da saatlik vücut uyuşuklukları yaşaması ve bilinç kapanıklığı gibi çeşitli sarhoşluk etkileri görülmesini sağlar. Etil alkol direk olarak içildiğinde sarhoşluğun yanı sıra midede ciddi tahribata yol açarak ani ölümlere neden olabilmektedir.

Etil alkol ile yapılan içki türevleri sonucunda çeşitli sorularda ortaya çıkmıştır. Etil alkol normal alkol gibi sarhoşluk hali oluşturduğu için çoğu din adamı tarafından da haram olup olmadığı tartışma konusu olmuştur. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda alkol ve etil alkol  kişiyi sarhoş etmektedir. Buradaki sarhoşluk kişinin etil alkolü direk içmesi ya da su yoluyla ve damıtma yöntemi ile incelterek içmesi ile oluşur. Etil alkolden ilaç sanayinde kullanılması etil alkol miktarının düşüklüğünden dolayı sarhoş edici bir etki oluşturmamaktadır. Sağlık sektöründeki etil alkol oranı %0,01 lere kadar düştüğü için burada sarhoşluktan söz edilmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here