Etil Alkol Üretimi Nasıl Yapılır?

0
285

Etil alkol birçok farklı yöntemle üretilmektedir ancak en sık bilinen üretim yöntemi mayalandırma ve  damıtma yöntemidir. Bu basit yöntem sayesinde isteyen herkes kendi imkânları ile üretim yapabilmektedir Ancak burada üzerinde durulması gereken konu yasal sınırlardır. Yasal olarak bir vatandaş evinde kendi tüketmek amaçlı olarak yılda en fazla 300 Lt etil alkol içeren ürünler üretebilir. Bunların satışını kesinlikle yapamaz.

Gerekli Ekipman

Üretim yapabilmek için oldukça bazit malzemeler kullanarak üretim yapılabilir. Suma için; bir adet 5 LT damacana,2 MT PVC boru,5 LT su,1 KG şeker, 2 paket maya, yarım limon, yarım su bardağı pekmez. Damıtım için; 7 LT düdüklü, düdüklünün basınç çıkış borusuna takılabilecek 3 MT bakır boru, Büyük boy kova, aktif karbon ( İsteğe bağlı)termometre.

Sumanın Hazırlanması

Suma ev ortamında üretilecek olan etil alkolün ham maddesidir. Üretimi gerçekleştirebilmek için doğanın bir kanunu olan bozunum gerçekleşeceği hangi maddenin bozunumu işimize yarayacak bunu analiz etmeliyiz. Örneğin şeker içeren bir baldan da etil alkol üretimi yapılabilir, toz şeker ya da olgunlaşmış meyvelerden de üretim yapılabilir. Maliyetin uygun olması açısından toz şekeri baz aldığınızda 5/1 oranında şekerli su hazırlayarak işe başlamalısınız.

Mayalama

Hazırladığınız karışımı mayalama sürecini takip ederek en uygun hale gelinceye kadar izlemelisiniz. Maya yaşayabilmek için beslenmeli, yani ortamdaki şekeri tüketmelidir. Tükettiği şekerin sonrasında ortama alkol ve karbondioksit bırakır. Üretilen alkolde bu aşamada hem metil hem etil alkol bulunur.

Damıtma

Alkol ve suyun maya tadıyla karışık olduğu elinizde hazır bulunan sumanın damıtılması etil alkol almanızı sağlayacaktır. Damıtma adımları tek tek kontrol edilir ve sonucunda yaklaşık olarak %90 saflıkta etil alkol elde edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here