Etil Alkolün İçeriğinde Neler Var?

0
162

Etil alkol insanlık tarihinde keşfedilen ilk kimyasallardan biri olarak literatürdeki yerini almıştır. Organik bileşikler grubundan bir sınıf olan alkoller sınıfında yer almaktadır ve etil alkolün diğer adı etanoldür. Diğer tüm organik bileşiklerde olduğu gibi etil alkolün içeriği de karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşmaktadır. Karbon atomunun hidrojen ve oksijen ile oluşturduğu bağlar ve elementlerin sayıları gibi detaylar, bileşiğin hangi organik maddeye dönüşeceğini betimler.

Etil Alkol Nerelerde Kullanılır?

Etil alkol ilk keşfedildiği dönemden itibaren insanların tükettiği alkollerin hepsinde bulunmaktadır. İlk olarak bira içeceğinde kullanılmış, daha sonra derişiklik yüzdesi arttırılarak diğer alkoller içinde de kullanılmaya başlanmıştır. Şu an hala satışta bulunan tüm alkollerin içeriğinde etil alkol mevcuttur.

Ayrıca etil alkol mutfakta kullanılan bazı diğer ürünlerin içinde de yer almaktadır. Tüm mutfaklarda sıkça kullanılan sirke içinde de çok düşük konsantrede olmasına rağmen bir miktar etil alkol vardır.

Etil alkol bir dönem, yakıt ara sıvısı olarak da kullanılmıştır. Yüksek yanıcılık özelliğine sahip olmasından ötürü, yakıt içine eklendiğinde ateşleme sistemini daha kolay bir şekilde harekete geçireceği düşünülmüştür. Bazı ülkelerde hala yakıt ara sıvısı olarak kullanılmaktadır.

Etil Alkol Nasıl Elde Edilir?

Etil alkol bir çeşit fermantasyon ürünüdür. Sirke, şarap gibi maddelerin fermantasyonu sonucu elde edilebilmektedir. Elbette bunlar etil alkol elde edebilmek için kullanılan doğal yöntemlerdir. Bazı yapay yöntemler ile de etil alkol üretmek mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here