Etil Alkolün Satış Fiyatı Ne Kadar Olmalı?

0
129

Arka arkaya yapılan zamlardan sonra insanlar kendi imkânları ile alkol üretimine başlamak durumunda kaldılar. Bununla birlikte birçok sağlıksız vakalar karşımıza çıksa da insanların etil alkol üretimlerini durdurmaları söz konusu olmamaktadır. Etil alkol üretim açısından kolay olmayan ve uzun süren bir fermantasyon yani mayalanma sürecine girmektedir. Kullanılan birçok bitkisel ürün ile birlikte etil alkol üretimi ülkemizde neredeyse % 50 artmıştır. Yapılan bu alkollerin el altından satışları söz konusu olduğundan devlet özellikle sağlık sektöründe kullanılan bu ürün için kullanım kısıtlaması getirmiştir.

Eczanelerde Satılan Ürünlerden

Etil alkol sağlık açısından birçok zarar veren madde içerdiğinden dolayı hem sağlık hem de gıda sektörünü sekteye uğratmaktadır. İçtiğimiz gazlı içeceklerin içerisinde, kullandığımız parfümlerde ve kremlerde aynı zamanda tüm alkollerin içerisinde bulunan bu madde için yapılan kısıtlamalar sonrasında fiyatları oldukça artmıştır. Normalde ortalama 20TL olan ürün, tüm bu sınırlandırmalardan sonra 47TL ye çıkarılmıştır. Fiyatın arttırılması ile birlikte hem alkole hem de kullanılan diğer ürünler de eş zamanlı zam görmek zorunda kalmışlardır.

Etil Alkol Kullanan Bölgeler

Etil alkol kullanımı açısından birçok ülkeye göre en fazla tüketim soğuk balkan ülkelerinde olmaktadır. Hem etil alkolün uygun satılması hem de içinde ki bitkisel otlar sayesinde vücut ısısını sıcak tutması nedeni ile bu durum ortaya çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here