Etil Alkolün Tıptaki Yeri

0
119

Etil alkol; sarhoşluk verme durumu olan renksiz, uçucu, yanıcı bir sıvı olarak tanımlanır. Mayalar tarafından şekerle üretilen ve tüm alkollü içeceklerde bulunan alkolün temelidir. Etil alkol tıpta, antiseptik olarak kullanılır. Mesela ıslak mendiller veya el temizleyici jeller gibi. Bunların hepsi bakterilere, mantarlara karşı etkilidir. Panzehir olarak da kullanılır. Ya da yine tıpta çözücü olarak kullanımı vardır. Suda çözünmeyen ilaçlarda, gargaralarda, ağrı kesici ilaçlarda kullanılır.

Etil Alkolün Keyif Alınan Yanı

Alkol alımı sinirleri gevşeten bir eylemdir. Alkol alan bir kişi stresten, sinirden o saatler içerisinde deyim yerindeyse uzak olarak dünyayı tozpembe görür. Alkolün etkisinin üzerinden azalması ile birlikte keyif verici olan tarafı da ortadan kalkacaktır.

Etil alkol; çok fazla sıvı ilaç da bulunmaktadır. Özellikle çocuklu evlerde mutlaka bulunan öksürük şurupları dâhil mevcuttur. Bu nedenle içimle birlikte rahatlama başlar. Kuşkusuz aşırı yüksek dozlarda alkol alındığından da durum fonksiyon bozukluklarına, yaptığın hareketi bilinçli yapmama hatta yaptığını hatırlamamaya kadar giden bir duygu silsilesine dönüşmesine, uykuya eğilim hali, bilinç kaybı hatta hatta ölüm olasılığı bile gerçekleşebilmektedir.

Etil alkolün çeşitleri vardır. Bunlar mısır kökenli olanları, şekerpancarı kökenli olanları ve buğday kökenli olanlarıdır. Etil alkol hem içilme özelliğini barındırmakta hem de tıpta kullanım açısını da değerlendirmektedir. Derecesi 96 derecedir. Bu da içime ve kullanıma uygun anlamı taşımaktadır. Herhangi bir zararlı durumla karşılaşmamak için içim kullanımlarda kesinlikle bilinen yerden alınması gerekliliği vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here