Etil Alkolün Üretim Aşamaları Nelerdir?

0
159

Etil alkol, organik bileşiklerin en önemli sınıfı olan alkoller grubunun bir üyesidir. Kimyada kimyagerler arasında etanol olarak da tanınmaktadır. Etil alkol karbon hidrojen ve oksijen elementlerinin farklı kimyasal bağlar ile bir araya gelmesi ile oluşmaktadır.

Etil Alkolün Genel Özellikleri Nelerdir?

Etil alkol market ve mağazalarda alınan birçok ürünün içerisinde yer almaktadır. Bileşen elementleri karbon, oksijen ve hidrojendir. Etil alkol alkoller sınıfından olduğu için uçuculuğu fazladır. Aynı zamanda etil alkolün kaynama noktası da düşüktür. Esansiyel yapısından dolayı ortalama yetmiş sekiz derecede kaynar. Etil alkolün donma noktası da oldukça düşüktür. Kolay kolay dondurabilen bir ürün değildir. Bu nedenle bu şekilde dondurularak saklanması mümkün olmayacaktır.

Etil alkol su ile karıştırıldığında alkolik özelliği bir miktar düşse de özgünlüğünden ödün vermez. Su ile tepkime vermezler. Su ile olan karışımı yakıldığında, hafif mavi renkte alev oluşur.

Etil Alkol Nasıl Üretilir?

Etil alkolün farklı üretim çeşitleri vardır. Ne yolla üretildiği, insan hayatında tam olarak nerede kullanılacağını etkilemektedir. Etil alkolün elde edilebileceği en yaygın yöntem, fermantasyon yöntemidir. Etanolün şeker ile fermante edilmesi ile ortaya çıkar. Genellikle evlerde kullanılan sirkeler bu yöntemle elde edilmektedir. Aynı zamanda alkollerde de fermantasyon sonucu elde edilmiş etil alkol kullanılır. Etil alkol ürünü, asetilen denilen bir kimyasal bileşiğin, laboratuvar ortamında indirgenmesi sonucu da elde edilebilmektedir. Fakat bu yöntem yoğun bir iş gücü sarfiyatı gerektirdiğinden pek kullanılmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here