Etil Alkolün Vücuda Zararı Var mı?

0
122

Her alkolde olduğu gibi etil alkolünde yüksek oranlarda alınması durumunda narkotik etki yapmakta, komaya ve ölüme sebebiyet verebilmektedir. Etil alkol aynı zamanda temizlik işlerinde de kullanıldığından ve bu amaçla satışı yapıldığından, bazı kimseler marketlerden ya da eczanelerde satılan etil alkolü temin ederek birkaç karışımla rakı üretmektedir. İçilen bu alkol yüzünden çoğu insan sağlık açısından ciddi zararlar görmektedir, bir kısmının ise hayatı ölümle neticelenmektedir. Bu yüzden Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı tarafından temizlik ürünü adı altında satılan etil alkolün satışına kısıtlama getirilmesini istemiştir.

Etil Alkolün İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

Yüksek miktarda etil alkol tüketilmesi durumunda içen kişi komaya girmekte ve hayatı ölümle neticelenmektedir. Uzun süre etil alkol tüketen insanların vücudunda ciddi zararlara sebebiyet vermektedir. Beyin hücrelerinin ölmesi, beyin hücrelerinin hasara uğraması, karaciğerde ciddi hasarlar, kalp yetmezliği, kalp ritim bozukluğu, görme bozuklukları, ciltte tahrişler ve yaraların oluşması gibi daha birçok zarara sebebiyet vermektedir.

Cilt bakım ürünlerinde de etil alkol aktif olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden hangi cilt bakım ürünü olursa olsun içerisinde yüksek oranda alkol varsa, bu ürünler cilt için büyük problem teşkil ediyor demektir. Cilt bakım ürünlerine hafif özellikte ve güzel koku ortaya çıkarmak amacıyla alkol katılır. Hâlbuki bu etil alkol, cildin koruyucu tabakasını zedeleyerek hasarlara neden olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here