Herkes Etil Alkol Alabilir mi?

0
139

Etil alkolün içki yapımında kullanılması nedeniyle gerek insan sağlığına verdiği zarar gerekse aile hayatı temelinden sarsması ve parçalaması, gerekse de toplum düzenini bozması gibi birçok zararı bulunmaktadır. Alkol satışının hızla artması ve yaygın olarak kullanılması sebebiyle satışına sınırlama getirilmiştir. Etil alkol sadece içki üretiminde kullanılmamaktadır. Tıbbi amaçlar içinde kullanıldığı için kısmen satışına izin verilmiştir ve bazı şartlar dâhilinde temin edilmesi ile ilgili sınırlamaları içeren yasal hükümler getirilmiştir.

Etil Alkol Satışı Yapılan Yerler

Yasal düzenlemeler kapsamında etil alkol ile ilgili Yönetmelikte yapılan düzenlemelerde bazı şartlar dâhilinde etil alkolün temin edilebileceği ve etil alkol satışının yapacak firmaların ise bazı belgelere sahip olmaları halinde (satış belgesi, toptan satış belgesi gibi) etil alkol satışı yapabilecekleri belirtilmiştir. Etil alkol satış yerleri ise; eczaneler, tekel bayileri, internet siteleri, firmalar gibi birçok yerden satışı yapılmaktadır. Herkes istediği kadar etil alkol alamaz. Çünkü etil alkolü temin eden yerlerden biri olan eczanelerde, yasal düzenlemelerde belirtilen sınırlamalardan fazla etil alkol alamadıklarından satışı da kısıtlı olmaktadır.

Devlet tarafından yasal hükümler doğrultusunda yetkilendirilen eczaneler, kişilere istediği kadar değil belli bir miktarın üzerinde satış yapamazlar. Maalesef tezgâh altı denilen yöntemlerle etil alkol üreten kişiler ya da firmalar etil alkol satışı yapmaktadırlar. Devletin ilgili kurumları zaman zaman denetleme yaparak gıda amaçlı kullanılmasına izin verilmeyen etil alkol satış sınırını aşan gerçek kişiler ya da tüzel kişilere yasal mevzuatta yer alan hükümler doğrultusunda cezai işlem uygulamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here