İlaç Sektöründe Etil Alkol Kullanılır mı?

0
138

Etil alkol, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Etil alkol, tıp alanında genellikle dezenfektan olarak tercih edilmektedir. Tıbbi mendiller ve anti bakteriyel el dezenfektanları içerisinde etil alkol bulunmaktadır. Etil alkol ayrıca iğneden önce iğne yapılacak bölgeyi sterilize etmek için kullanılmaktadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan etil alkol, tıbbi cihazların temizlenmesinde de kullanılmaktadır.

Bunun yanında etil alkol, analjezikler ve ağız gargaralarının içine belirli miktarlarda konulmaktadır. Etil alkol, birçok ilacın yapımında tercih edilmektedir. Etil alkolün iyi bir çözücü olması özeliği ile ilaç sektöründe tercih edilmektedir. Etil alkol, öksürük şuruplarının yapımında da yer almaktadır. Ayrıca etil alkol, tuniklerde ve tentürdiyot yapımında da kullanılmaktadır.

Etil Alkol Kullanım Alanları

Etil alkol diğer bir adı ile etanol birçok alanda kullanılmaktadır. Etil alkol, anti bakteriyel özelliği ile hastanelerde dezenfektan olarak, ilaç sektöründe bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Etil alkol bazı metil alkol zehirlenmelerinde panzehir olarak kullanılmaktadır. Etil alkol, gazlı içeceklerde ve alkol yapımında da kullanılan bir maddedir. Etil alkol endüstri sektöründe, asetik asit ve etil âminlerin üretiminde tercih edilmektedir. Ayrıca etil alkol laboratuvarlarda kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünlerinin yapımında da etil alkol kullanılmaktadır. Etil alkol mutfak özleri, tentürler ve bazı konsantrelerde çözücü olarak kullanılmaktadır. Etil alkol yakıt maddelerinin de içerisine belirli oranlarda konulmaktadır. İlaç sektörünün dışında mobilya sektöründe, bakım ürünlerinde belirli oranlarda karıştırılarak kullanılmaya devam edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here