Kimler Etil Alkol Üretebilir?

0
178

Ülke içerisinde alkole yapılan zam sonrası insanlar kendi evlerinde alkol üretmeye başlamıştır. Bu durum birçok kişi tarafından kaçak alkol üretimine yol açsa da, zehirlenmeler ve ölümler bu sebeple çoğalmaktadır. Özellikle alkol üzerinde bulunan vergilerin fazlalığı nedeni ile ucuza alkol almak isteyenlerin tercih ettikleri yöntem olmaktadır. Üretim herkes tarafından yapılabilir. Nasıl yapılacağının bilinmesi yeterlidir. Aynı zamanda üretim esnasında dikkat edilmesi gereken oranlar iyice belirlenmelidir. Aksi durumda körlük ve zehirlenmeler yaşanabilmektedir.

Alkol Diyip Geçmeyin

Etil alkol üretim esnasında birleştirilen bitkisel otlar ve yapılan damıtma işlemlerinin sırası ve miktarı çok dikkat gerektiren konulardan biridir. Mutlaka kontrol altında yapılmalıdır. Aynı zamanda steril ortamlarda yapılmalı ve dış etkenlerden uzak tutulmalıdır. Etil alkol sadece içmek için değil aynı zamanda ilaçlar içerisinde de kullanıldığından mutlaka saklama koşulları da temiz ve serin yerde olmalıdır. Etil alkol yanıcı madde olduğundan dolayı yapım esnasında mutlaka ateş ve benzeri ürünlerin yaklaştırılmaması gerekmektedir.

Üretim Sonrası Saklama

Etil alkol üretildikten sonra mutlaka belli süre içerisinde tüketilmelidir. Uzun süre bekleyen yâda yeteri kadar damıtılmayan ürünler zehirlenme yapar. Üretimi kolay olan fakat bir o kadar da tehlikeli olan etil alkol’ün en fazla tüketildiği ülkeler genellikle soğuk bölgelerdedir. Bunun nedeni etil alkolün uzun süre vücut ısısını yüksek tutmasından kaynaklıdır. Fazla tüketim olması durumunda yine aynı şekilde metabolizmayı bozabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here