Organik Etil Alkol Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

0
189

Etil alkol yapısı itibariyle uçucu bir sıvıdır ve aynı zamanda iyi bir çözücüdür. Bu nedenle kimya endüstrisinde, boya endüstrisinde, mobilya alanında ve kozmetik bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. İçeriğinde şeker bulunan bitkilerde yer alan şekerin fermantasyonu sonucu etil alkol elde edilir. Diğer bir elde etme yöntemi ise tahıl ürünleri karbonhidrat esaslı olduklarından bu karbonhidrat bir dizi işlemden sonra şeker dönüştürülür ve şekerden de etil alkol elde edilmektedir. Etil alkolün, bitkisel ürünlerden ya da tahıl ürünlerinden organik olarak elde edilmesi bu alkolün zararlı olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Zararlı Üründür

Etil alkol, kimyasal bileşimi nedeniyle zararlı etkileri bulunan bir alkol türüdür. Kokusuz ve renksiz olan organik etil alkol kullanırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu hususlar ise gereğinden fazla organik etil alkol kullanıldığında ya da başka malzemelerin içeriğinde yer almasından dolayı fazla oranda eklenmesi halinde zararları kaçınılmaz olacaktır. Bu zararlardan sakınmak için;

  1. Eldiven kullanılmalıdır.
  2. Göze temas halinde gözde hasara sebep olacağından mutlaka göz koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.
  3. Deriye temas edilmemesine dikkat edilmelidir.
  4. Uçucu ve yanıcı olduğundan koruyucu elbiselerin giyilmesinde fayda var.
  5. Ağız ve burundan solunum sistemine zarar vermemesi için maske kullanılmalıdır.
  6. Kimyasal bir sıvı olduğunda, kullanılan ortamda sizler ve ortama zararlı etkilerini engellemek için mutlaka gerekli her türlü tedbir alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here