Sağlıkta Etil Alkol Kullanılır Mı?

0
287

Etil alkol adı ile de tanıdığımız etanol ya da tahıl alkolü, hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkmaktadır. Kozmetikten tutun da sağlık, gıda, otomotiv, tıp kısaca her türlü alanda varlığını sürdürmektedir. Etanol, renksiz, yanıcı ve hafif hoş kokulu bir sıvı olup aynı zamanda çözücü olarak da kullanılmaktadır. Kimyasal olarak C6H6O olarak gösterimi EtOH ya da C2H5OH olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Sağlık alanında kullanımı halk arasında yaygın olarak bilinmemesine rağmen sağlık alanında kullanımı oldukça geniş bir yelpazede sürmektedir.

Sağlık Alanında Nasıl Kullanılır?

Etil alkol ya da etanol, antibakteriyel özelliği sebebiyle, bunun yanı sıra antifugal özelliği sebebiyle de bir çok el dezenfekte edici madde ve tıbbi mendillerde kullanılır. Aynı zamanda antiseptik olarak da kullanılabilmektedir.

Etil alkol çeşitli zehirlenmelerde de panzehir görevi ile kullanılır. Etilen glikol zehirlenmesi ve metil alkol zehirlenmesi gibi durumlarda etil alkolün panzehir özelliği ön plana çıkar.

Suda çözünmemesine rağmen etil alkol içerisinde kolay bir şekilde çözünen ilaçlar bulunmaktadır. Örnek olarak etil alkol yani etanol bazı analjezik ve ağız gargaralarında çözücü olarak bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra şaşırtıcı bir şekilde depresan olarak işlevi de bulunmaktadır. Etil alkol, psikoaktif bir ilaç görevini üstlenerek kaygıyı azaltır ve öföri hissi yaratan bir ilaç görevi görür. Benzer şekilde merkezi sinir sistemi yani CNS depresanı görevi görerek bilişsel fonksiyonları bozar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here