Şeker Kamışı, Şeker Pancarı Ve Buğdaydan Etil Alkol Üretimi

0
361

İnsanların yaşamında kullanılan çok farklı ürünler vardır. Bu ürünlerin kullanıldığı alanlar ve amaçlar ise birbirinden farklılık gösteriyor. İşte o ürünlerden bir tanesi de çok farklı kullanım yerleri olan ve giderek de kullanım alanı genişleyen bir ürün olan etil alkol ürünüdür.  Etil alkol gerek üretimi gerekse yüksek oranda kullanım alanı bulması günümüzde popüler hale gelmesini sağlamıştır. Ancak yapımı sırasında dikkatli olunması da önemli uyarıları beraberinde getirmektedir.

Etil Alkol Nedir?

Etil alkolün nasıl yapıldığı sorusuna yanıt vermeden etil alkol nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir. Etil alkol bilim lisanında etanol olarak da adlandırılan organik bir yapıda olan kimyasaldır. Özellikle alkol üretiminde kullanılan ama hammaddedir de denilebilir. Bunun dışında çok farklı kimyasal sektörlerde, kozmetik endüstrisinde kullanılan bir maddedir. Yakıt olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Etil Alkol Nasıl Yapılır?

Üstte yer alan bu bilgilerden sonra etik alkol nasıl yapılır derseniz tamamen doğal olarak şeker pancarı, buğday, şeker kamışı gibi malzemelerden fermantasyon yöntemi ile üretilir.100 gram şekerden 51.1 oranında etil alkolün üretimi gerçekleşir. Burada özel katalizörler kullanılır. Mayalanma süreci burada oldukça önemlidir. Bu aşamada karbondioksit başlı başına önemli bir rol üstlenmektedir. Yapımında oranlara, taze ve doğal malzemelerin kullanımına özen gösterilmelidir. Kullanılan tüm bileşenler doğru bir biçimde formüle edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here