Şeker Pancarından Etil Alkol Üretilir mi?

0
363

Üretimi temel olarak fermantasyona dayanan etil alkol ortamda bulunan besinlerin mayalar tarafından yenmesi ile gelişen  doğal bir yıkım sürecidir. Ortamda tüm şartlar sağlandığında belirli bir süre sonunda hazırlanmış olan sumadan etil alkol elde edilir. Mayalama sürecinde esas nokta iki bileşenin sumada yer almasıdır. Bunlardan birisi şeker, bir diğeri de mayadır.

Şeker Pancarı Yeterli mi?

Şeker pancarı işlenmiş şekerin ham hali olduğundan ve çok yoğun şeker içeriğinden dolayı etil alkol üretiminde kullanılabilir. Mayanın şeker pancarı ile aynı ortamda doğru oranlarla kullanılması üretim için gerekli olacak yeterli şartların sağlanmasına sebep olacağı için sorun yaşanmadan üretim yapılabilir. Yani şeker pancarı etil alkol üretimi için yeterli şeker oranını fazlasıyla içermektedir.

Şeker Pancarı mı Şeker mi?

Şeker pancarı rafine şekerin ham hali olduğu ve doğadan bu şekilde çıktığı için doğallıkla etil alkol üretimi yapmak için kullanılabilir. Unutulmaması gereken konu ise şeker pancarının üretimde tek başına ham hali ile kullanılması halinde şeker oranı yeterli olsa dahi hazırlanan sumaya kendine has ve ağır olan kokusunun işlemesi olacaktır. Üretimde elde edilen etil alkol eğer içecek üretiminde kullanılacaksa bu durum istenmeyen bir durum olduğu için de ham halde kullanılması yerine zaten gene bu hammaddeden üretilmiş olan rafine şeker kullanmak üretimde istenmeyen kötü kokuları engellemek adına daha doğru bir seçimdir. Şekerden üretilen etil alkol kalitesi yüksek olduğu için ihtiyaç duyulan her alanda rahatlıkla kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here