Toptan Etil Alkol Alınabiliyor mu?

0
370

Toptan etil alkol mümkün mü sorusunun cevabı merak edilmektedir. Etil alkolün gerçek kişiler ve tüzel kişiler tarafından alkol üretiminde kullanılması nedeniyle yasal olarak satışına kısıtlama getirilmiştir. İnsanlar etil alkolü; eczanelerden, tekel bayilerinden, marketlerden, internet üzerinden birçok siteden ya da kişilerden almaktadır. Yasal mevzuat çerçevesinde açılan ve işletilen eczaneler yine yasal düzenlemelerin öngördüğü miktardan fazla etil alkol alamamaktadırlar ve müşterilere belirlenen sınırlardan fazla satış yapamamaktadır. Eczaneler, aylık sadece 2 litreyi geçmeyecek şekilde etil alkol alabilirler. Etil alkol satışı yapan firmalarda belirli bazı belgelere haiz olmaları durumunda etil alkol satışı yapabilmektedirler.

Etil Alkol Kullanım Alanları ve Toptan Satışı

Etil alkol, sadece içki üretiminde kullanılmaz. Endüstriyel temizlik ve bakım ürünlerinde, tıbbi amaçlı sağlık sektöründe, kozmetik sektöründe, mobilya alanında, organik kimyasalların sentezinde, otomotiv sektöründe olmak üzere birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına bağlı olarak bazı şartlar dâhilinde firmalar, sınırlı olmak üzere etil alkol alabilmektedirler.

Yasal olarak miktar bakımından kısıtlı olmak şartıyla toptan satışı yapılabilmektedir. Bireysel olarak toptan satış şeklinde alım söz konusu değildir. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde kurulan “Alkol ve Alkollü İçkiler Daire Başkanlığı” tarafından belirlenen, satış işlemi yapabilmek için gerekli belgelere ve şartlara sahip firmalar, etil alkol satışı yapabilmektedirler ve bu firmalar ilgili başkanlığın web sitesinde ilan edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here